Argus – Pick n Pay Cycle Tour

Przykład realizacji – stworzenie aplikacji na Androida do skanowania kodów QR dla potrzeb największego na świecie wyścigu kolarskiego.

Wyścig kolarski pod nazwą "Argus – Pick n Pay Cycle Tour" odbywa się corocznie w Kapsztadzie, w Południowej Afryce. To największa na świecie impreza kolarska i jednocześnie największy wyścig rowerowy na czas, w którym bierze udział 35 tysięcy uczestników. Pod względem scenerii jest to także najprawdopodobniej najpiękniejszy wyścig, którego trasa, wijąc się pośród nadmorskich klifów, przebiega przez jedne z najbardziej urzekających miejsc na Półwyspie Przylądkowym.

Każdy z uczestników posiada zamontowany na swoim rowerze chip, który służy do śledzenia przejazdu zawodnika po trasie, na której rozmieszczonych jest kilka mat pomiarowych. W momencie, gdy kolarz przejeżdża przez matę, wykrywa ona automatycznie numer jego chipa, dzięki czemu główne centrum operacyjne wyścigu Cycle Tour zostaje powiadomione o jego aktualnej pozycji.

Zawodnicy uczestniczący w wyścigu Cycle Tour charakteryzują się zróżnicowanym stopniem zaawansowania i kondycji fizycznej. Biorąc pod uwagę długość trasy liczącej 109 kilometrów, nie wszyscy uczestnicy, którzy z entuzjazmem przystępują do wyścigu, są w stanie dojechać do końca. Między innymi z myślą o tych zawodnikach wyznaczono wzdłuż trasy 5 różnych punktów kontroli czasu. Uczestnicy muszą minąć każdy taki punkt do określonego czasu, inaczej zostają wyeliminowani z wyścigu. Takie reguły zostały wprowadzone z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników, którzy odpadli z rywalizacji. Wyeliminowani zawodnicy wraz z rowerami zabierani są przez busy, których zadaniem jest odebrać ich z trasy i przewieźć w okolice mety, gdzie mogą dołączyć do swoich rodzin i znajomych. 

W poprzednich latach organizatorzy Cycle Tour nie mieli możliwości ustalenia który z zawodników i kiedy odpadł z wyścigu, oraz który bus zabrał go z trasy. Centrum operacyjne mogło jedynie stwierdzić fakt, że dany uczestnik nie przejeżdżał po kolejnych matach pomiarowych na trasie. Tak więc gdy rodziny chciały dowiedzieć się czegoś na temat postępów swoich bliskich na trasie, nie było możliwości powiadomienia ich o tym, czy odpadli oni z wyścigu.

Organizatorzy wyścigu Cycle Tour, RaceTec, zlecili więc lokalnej firmie Coral Tech, ekspertowi w dziedzinie aplikacji mobilnych, opracowanie łatwego w użyciu rozwiązania mobilnego, które można byłoby wykorzystać w punktach kontroli czasu do ustalenia, co dzieje się z zawodnikami, którzy odpadli z wyścigu, miejsca zakończenia przez nich rywalizacji, oraz przewożącego ich busa. W porozumieniu z RaceTec, firma Coral Tech wraz ze swoim polskim partnerem w dziedzinie rozwoju aplikacji mobilnych, firmą Fornett Consulting, zaprojektowała, opracowała i wdrożyła proste rozwiązanie dla RaceTec oraz wyścigu „Argus – Pick n Pay Cycle Tour“ w 2014 roku.

Rozwiązanie to wykorzystuje kody QR, za pomocą których dostarczana jest informacja na temat zawodników, ich rowerów oraz busów zbierających uczestników z trasy. Następnym krokiem było opracowanie aplikacji na Androida dla 32 przedstawicieli służb porządkowych obsługujących punkty kontroli czasu na trasie. Z chwilą, gdy uczestnik odpadł z wyścigu, następowało skanowanie kodu QR wydrukowanego na jego numerze startowym wraz z informacją o przewożącym go busie. Taka informacja trafiała do głównego centrum operacyjnego wyścigu Cycle Tour, dzięki czemu organizatorzy po raz pierwszy w historii imprezy byli w stanie przekazać rodzinom dokładną informację o tym, czy ich bliscy zakończyli wyścig, w którym busie się znajdują, oraz oszacować czas jaki zajmie przetransportowanie ich do mety.

Przygotowując aplikację do skanowania kodów QR dla potrzeb wyścigu Cycle Tour, firmy Coral Tech i Fornett Consulting musiały zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami, m.in. kwestią rozszerzalności schematu kodów QR oraz wymogiem stworzenia na tyle prostej aplikacji, aby po szybkim przeszkoleniu mogła być z powodzeniem obsługiwana w dniu zawodów przez przedstawicieli służb porządkowych nie posiadających umiejętności technicznych. Musiały uwzględnić także lokalne warunki połączeń i wymiany danych z urządzeniami mobilnymi oraz zapewnić ciągłość działania telefonów z systemem Android związaną z nieprzerwaną pracą baterii w ciągu całego dnia.

racetec_web

Poza sporym sukcesem organizacyjnym, wdrożenie tego rozwiązania miało ogromne osobiste znaczenie dla kilku setek zawodników, którzy odpadli z wyścigu, a także dla ich rodzin, których nie dręczyła już niepewność o to, gdzie znajdują się ich bliscy. Projekt ten przysłużył się także organizatorowi wyścigu, firmie RaceTec, która każdego roku ma do wykonania wyjątkowo trudne zadanie polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa 35 tysiącom zawodników.

Umiejętność przewidywania zapotrzebowania na tego rodzaju aplikację stawia RaceTec w czołówce firm obsługujących wyścigi czasowe na dużą skalę. Bliska współpraca z Coral Tech i Fornett Consulting oraz wykorzystanie łatwo przystosowalnych technologii, takich jak kody QR oraz smartfony z systemem Android, doprowadziły do stworzenia cennej aplikacji mobilnej, która będzie mogła być wykorzystywana i udoskonalana podczas kolejnych wyścigów Cycle Tour oraz kilku z pozostałych 200 dorocznych imprez obsługiwanych przez RaceTec. Aplikacja RaceTec do skanowania kodów QR to doskonały przykład na to, jak współpraca pomiędzy RaceTec, Coral Tech w Kapsztadzie oraz Fornett Consulting z Polski przyczyniła się do przekucia wizji i pomysłu w opracowanie projektu i jego wdrożenie.

Klienci o nas

​Fornett za każdym razem udowadna nam, że jest doskonałym i zaufanym partnerem jeżeli chodzi o outsourcing projektów. Za każdym razem zadziwiają nas profesjonalizmem i efektywnością działań, zarządzając projektem jak expresowym pociągiem. Jeżeli każda firma umiałaby tak doskonale obsługiwać projekty - życie Product Menagera byłoby dużo łatwiejsze.

Uli Ehlert, Director of AAC & Software Strategy, Tobii Technology

​W relacjach z firmą Fornett najbardziej doceniam ich proaktywne podejście do potrzeb klienta. Są prawdziwymi ekspertami w rozwoju natywnego oprogramowania na patformy mobilne. Z ich udziałem prace programistyczne postępują bardzo sprawnie, a jakość pracy jest dużo większa niż w przypadku firm, z którymi pracowaliśmy dotychczas.

Cliff Court, CEO, Coral Tech (Pty) Ltd