Aplikacje mobilne - cyfrowa sztuka kompromisu

Stworzenie własnej aplikacji mobilnej to z pewnością dobra biznesowa decyzja. Zanim jednak rozpoczniemy wcielać ją w życie powinniśmy zastanowić się, który rodzaj aplikacji mobilnej wybrać do tego celu. Kilka istotnych informacji od ekspertów może Państwu w tym pomóc.

Aplikacje mobilne zmieniają rzeczywistość

W dzisiejszych czasach żeby przekonać się jak dynamicznie rozwijają się aplikacje mobilne nie trzeba wcale czytać branżowej prasy, ani konsultować się z ekspertem. Wystarczy wsiąść do pierwszego lepszego autobusu i rozejrzeć się wkoło. Jeżeli akurat nie jedzie nim wycieczka emerytów, to możemy liczyć się z tym, że ponad połowa pasażerów będzie wpatrzona w ekrany swoich telefonów. Coraz większa dostępność i popularność smartfonów oraz taniejący z roku na rok koszt dostępu do Internetu sprawiły, że jesteśmy świadkami prawdziwej mobilnej rewolucji. Coraz więcej firm decyduje się na stworzenie swojej własnej aplikacji mobilnej wspierającej ich biznes. Staje się to obecnie wymogiem przewagi konkurencyjnej – punktem obowiązkowym każdej dobrze zarządzanej firmy. Pojawia się jednak podstawowe pytanie: aplikacja mobilna, ale jaka? Deweloperzy proponują kilka rozwiązań, a decyzja, które z nich wybrać powinna być punktem wyjścia do dalszej pracy.

Biznes to sztuka wyboru

Gdyby na rynku smartfonów obowiązywał jeden system operacyjny sprawa byłaby dość prosta. Tworzenie aplikacji mobilnych wymagałoby jednorazowej inwestycji, w produkt, który działa na wszystkich smartfonach. Tak jednak nie jest. Systemów operacyjnych jest wiele: prym wiodą iOS oraz Android, coraz lepiej także radzi sobie środowisko Windows Phone wspierane miliardami dolarów firmy Microsoft. Chcąc więc stworzyć aplikację natywną i zaistnieć na wszystkich tych platformach musimy liczyć się z napisaniem oddzielnych kodów do każdej z nich. Ma to swoje wady i zalety. Mamy następujący wybór: aplikacja natywna, hybrydowa oraz webowa. Jest to z pewnością ważna strategicznie decyzja. Żeby móc ją podjąć, warto dowiedzieć się czym różnią się od siebie te metody tworzenia aplikacji. 

Aplikacje natywne – produkt z najwyższej półki

Zacznijmy więc od aplikacji natywnych. Są to programy napisane w języku dedykowanym do danego systemu. W App Store spotkamy więc natywne aplikacje iOS, a w sklepie stworzonym przez Google rządzić będą aplikacje Android. Aplikacje natywne stworzone są dokładnie według wytycznych producenta systemu i bazują na jego tzw. Software Development Kit – czyli gotowych „podzespołach” i półproduktach programistycznych. Dzięki temu są szybkie i płynnie działające oraz dużo lepiej integrują się z urządzeniem (smartfonem czy też tabletem). Mają też dostęp do wszystkich jego funkcji: aparatu fotograficznego, geolokalizacji, synchronizacji, itp. Można więc powiedzieć, że są jak garnitur szyty na miarę u dobrego krawca. Gorzej jednak, jeżeli ten garnitur będzie chciał założyć ktoś inny (inny system operacyjny). Taka operacja niestety nie może się udać i aplikację trzeba „szyć” od nowa, stosując „przymiarki” dostosowane idealnie do nowego systemu. Tak więc za luksus posiadania aplikacji natywnej dostosowanej do poszczególnych platform mobilnych musimy płacić cenę stworzenia oddzielnego oprogramowania do każdej z nich. Na tego typu rozwiązanie decydują się firmy, których biznes opiera się głównie na aplikacji mobilnej. Im bardziej skomplikowana ma być aplikacja tym więcej argumentów przemawia za tym, by stworzyć ją jako rozwiązanie natywne.

Aplikacje webowe  - do głosu dochodzi ekonomia

Na szczęście projektowanie aplikacji mobilnych to proces nie pozbawiony wyboru. Mamy więc kolejne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze związane ze stworzeniem i implementacją aplikacji natywnej. Takim rozwiązaniem są aplikacje webowe. Są to strony internetowe napisane przy użyciu technologii webowych, HTML5, CSS3 i JavaScript. Tego typu strony na pierwszy rzut oka wyglądają jak aplikacje mobilne. Mają także większość funkcjonalności potrzebnych użytkownikowi do interakcji z aplikacją – niestety poza funkcjami telefonu, z którymi nie mogą się integrować, jako kod pochodzący z zewnątrz systemu. Aplikacja webowa nie pozwoli nam skorzystać więc z wbudowanego aparatu, powiadomień systemowych, kalendarza czy też mikrofonu. Nie będziemy mogli także z niej skorzystać jeżeli nasz telefon będzie poza zasięgiem Internetu. Co więc jest argumentem przemawiającym za skorzystaniem z tego typu rozwiązania? Przede wszystkim koszt wdrożenia – tego typu aplikacje są relatywnie tanie i łatwe do wykonania. Nie ma również potrzeby umieszczania ich w App Store czy też w Google Play – aplikacja webowa (jak sama nazwa wskazuje) działa bezpośrednio po wpisaniu odpowiedniego adresu w mobilnej przeglądarce internetowej. Jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta, o której nie możemy zapominać: aplikacje webowe działają tak samo na wszystkich systemach – bez potrzeby dostosowywania ich do każdego z nich. Nie trzeba mówić, jak duże daje to oszczędności. Aplikacja mobilna tego typu to dobra opcja, dla wszystkich, którzy szukają szybkiego i taniego rozwiązania oraz nie liczą na efekt i funkcjonalność porównywalne z możliwościami aplikacji natywnej. 

Aplikacje hybrydowe -  sztuka kompromisu

Dobrym rozwiązaniem mogą być aplikacje hybrydowe. Tworzenie tego typu aplikacji mobilnych to coraz bardziej popularny i umotywowany biznesowo trend. Stanowią one połączenie cech aplikacji natywnych oraz webowych, przy równoczesnym wypośrodkowaniu nakładów finansowych związanych z procesem ich wdrożenia. Programy stworzone z wykorzystaniem tego typu technologii  (m.in. Phone Gap) posiadają bazę opartą o rozwiązania aplikacji webowych zamkniętą w postaci aplikacji natywnej. Dzięki temu, że część kodu przyjazna jest systemowi operacyjnemu, aplikacja hybrydowa może wykorzystywać z powodzeniem niektóre funkcje telefonu – tak jak to robi aplikacja natywna. W wielu przypadkach aplikacje hybrydowe nie różnią się niczym od tego co prezentują klasyczne natywne aplikacje iOS czy aplikacje Android. Mogą jedynie być od nich nieco wolniejsze i działać mniej płynnie. Ich dystrybucja odbywa się poprzez sklepy z aplikacjami dedykowane każdemu z systemów operacyjnych. Każda z aplikacji musi być programistycznie dostosowana do poszczególnych systemów operacyjnych – jest to jednak proces dużo prostszy niż to ma miejsce w przypadku aplikacji natywnych – dzięki temu koszty takiego wdrożenia są także niższe.

Programowanie aplikacji mobilnych to specjalność naszej firmy. Zajmujemy się tworzeniem wszystkich trzech opisanych powyżej rodzajów aplikacji. Po zapoznaniu się z Państwa oczekiwaniami, potrzebami oraz budżetem – jesteśmy w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązanie – a następnie wzorowo je wykonać. Zapraszamy do kontaktu z nami!

Klienci o nas

​Fornett za każdym razem udowadna nam, że jest doskonałym i zaufanym partnerem jeżeli chodzi o outsourcing projektów. Za każdym razem zadziwiają nas profesjonalizmem i efektywnością działań, zarządzając projektem jak expresowym pociągiem. Jeżeli każda firma umiałaby tak doskonale obsługiwać projekty - życie Product Menagera byłoby dużo łatwiejsze.

Uli Ehlert, Director of AAC & Software Strategy, Tobii Technology

​W relacjach z firmą Fornett najbardziej doceniam ich proaktywne podejście do potrzeb klienta. Są prawdziwymi ekspertami w rozwoju natywnego oprogramowania na patformy mobilne. Z ich udziałem prace programistyczne postępują bardzo sprawnie, a jakość pracy jest dużo większa niż w przypadku firm, z którymi pracowaliśmy dotychczas.

Cliff Court, CEO, Coral Tech (Pty) Ltd